Sianie trawnika - czy wykonać wysiew wiosną czy jesienią?

Sianie trawnika - czy wykonać wysiew wiosną czy jesienią?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Trawnik to ten rodzaj zieleni, który wymaga praktycznie stałej pielęgnacji. Jeśli pozostanie zaniedbany, szybko przerośnie chwastami, ponadto wszelkie posadzone w nim rośliny nie będą dobrze się w nim czuły. Przestrzegając ważnych wskazówek, można jednak zapobiec problemom i pomóc trawie przetrwać zimę. Jesień to najlepszy czas na porządki. Dowiedz się jakie czynności wykonać, aby trawa zachwycała swoim wyglądem.

Przygotowanie do wysiewu trawnika — najważniejsze zasady

Prace nad nowiutkim trawnikiem wskazane jest zacząć od zmierzenia kwasowości gleby w naszym ogrodzie. Perfekcyjny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niska kwasowość sprzyjać będzie wzrostowi mchów. Przy zbyt wysokim szybciej od trawy rozwijać będą się chwasty.

Wyselekcjonuj najlepszą kompozycję trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika odmiana trawy powinien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wybierz gatunek odporny na deptanie, czyli trawę rekreacyjną czy też sportową. W przypadku, gdy trawnik ma być jedynie ozdobą, bardzo dobrze sprawdzi się odmiana parkowa, lub dywanowa.

Przed wysianiem trawnika prawidłowo naszykuj podłoże. Zlikwiduj wszelkie chwasty rosnące w ogrodzie, a w następnej kolejności wyrównaj ziemię. Będzie to pomagało przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w ziemię, zamiast spływać, zabierając ze sobą niedawno posiane nasiona. W następnym kroku przekop glebę pod trawnik na głębokość szpadla, a później wysyp nawozy oraz kompost i ubijaj powstałe podłoże.

Po wysianiu nasion trawy zajmij się podlewaniem. Rób to z użyciem niewielkiego strumienia wody. Bądź ostrożny, aby nie spłukać nasion. Dodatkowe pryskanie pozytywnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.

Jakie są najczęstsze błędy przy wysiewaniu trawnika?

Powszechne jest wiele błędów, które uchwycić można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. W szczególności na etapie przygotowania podłoża nie zapomnij o zlikwidowaniu z niego kamieni, wyrównaniu oraz spulchnieniu.

Innym powszechnym błędem jest niechlujne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W pewnych miejscach zauważalne będą puste pola. Zastosuj pomocnicze urządzenia do wysiewania lub w przypadku siewu ręcznego ponów operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym przyrostem źdźbeł. Wielu ludzi zapomina o tym procesie, a wynikiem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Rozsiewanie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędem. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być różne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez jak długi czas w ciągu dnia ziemia jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej rozdeptywany. Posiadając tę wiedzę, dobierz stosowne gatunki trawy do konkretnych miejsc w swoim ogrodzie.

Jesienna pielęgnacja trawnika — zasady

Jesienna pielęgnacja trawnika wymaga przede wszystkim zamiatania z liści oraz koszenia. Jest to podstawowy zabieg, który stosuje się w celu rozkrzewienia. Skoszoną trawę należy oczywiście za każdym razem usunąć. Bardzo ważną czynnością jest także wertykulacja trawnika. Dzięki temu pozbywamy się tzw. filcu, czyli obumarłych resztek trawy oraz zwiększamy dopływ powietrza, co polepsza strukturę ziemi.

Nie wolno zapominać także o jesiennym nawożeniu. Wbrew pozorom zabieg ten nie jest zarezerwowany tylko dla okresu wiosennego, kiedy zależy nam na wzmocnieniu trawy po zimie. Jesień to czas, kiedy powinniśmy zabezpieczyć trawę przed mrozami i pomóc jej przetrwać niesprzyjające warunki.

Autor artykułu
Wacław Mazurek
Oceń artykuł
Tagi artykułu
sianie trawy zakładanie trawnika trawa rekreacyjna urządzenia do wysiewania pielęgnacja trawnika nawożenie trawnika wertykulacja
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Dywan - jaki będzie najlepszy?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii
Dywan - jaki będzie najlepszy?
Data dodania:
Trawnik to ten rodzaj zieleni, który wymaga praktycznie stałej pielęgnacji. Jeśli pozostanie zaniedbany, szybko przerośnie chwastami, ponadto wszelkie posadzone w nim rośliny nie będą dobrze się w nim czuły. Przestrzegając ważnych wskazówek, można jednak zapobiec problemom i pomóc trawie przetrwać zimę. Jesień to najlepszy czas na porządki. Dowiedz się jakie czynności wykonać, aby trawa zachwycała swoim wyglądem.Przygotowanie do wysiewu trawnika — najważniejsze zasadyPrace nad nowiutkim trawnikiem wskazane jest zacząć od zmierzenia kwasowości gleby w naszym ogrodzie. Perfekcyjny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niska kwasowość sprzyjać będzie wzrostowi mchów. Przy zbyt wysokim szybciej od trawy rozwijać będą się chwasty.Wyselekcjonuj najlepszą kompozycję trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika odmiana trawy powinien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wybierz gatunek odporny na deptanie, czyli traw...