
Płacisz kartą płatniczą? Rób to bezpiecznie!
Płacenie kartami płatniczymi to obecnie powszechna czynność. Wiele osób dokonuje jej w sklepach stacjonarnych, lokalach usługowych czy w internecie. Przeważnie nie skupiamy się na tym, w jaki sposób dokonujemy płatności oraz w jaki sposób używamy karty. Jest to jednak spory błąd, który może skończyć się kosztowną wpadką. Istnieje wiele zagrożeń, które czyhają na nas podczas płacenia takimi kartami. W tym tekście przedstawiam najpopularniejsze pułapki, na które należy uważać i podpowiadam jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas płatności kartą.
Fizyczne chronienie karty przed kradzieżą.
Jeśli chcemy bezpiecznie używać karty kredytowej czy debetowej i zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy, pierwszym krokiem jest zadbanie o fizyczne bezpieczeństwo karty płatniczej. Choć jej kradzież nie jest obecnie najczęstszym przestępstwem, zarówno ogólnie, jak i w odniesieniu do samych kart płatniczych, w dalszym ciągu wielu przestępców właśnie w taki sposób okrada posiadaczy kart płatniczych. Warto zatem kierować się kilkoma przydatnymi poradami w tej kwestii. Pierwszą z nich jest nieafiszowanie się oraz nieobnoszenie z tym, iż posiadamy taką kartę. Powinniśmy wyjmować ją dopiero przy dokonywaniu płatności, a w portfelu ukryć ją najlepiej w odpowiedniej przegródce lub umieścić w taki sposób, aby nie była widoczna. Wielu przestępców działa zgodnie z zasadą, iż to “okazja czyni złodzieja” i jest w tym powiedzeniu wiele racji. Nie powinniśmy też przekładać karty płatniczej na ulicy czy nieść ją w ręce. Dobrym pomysłem jest również niekorzystanie z bankomatów po zmroku w odludnych miejscach, gdzie nie ma przechodniów. W takim wypadku również możemy stać się celem przestępców.
Nakładki na bankomacie.
Drugim i jednym z najpopularniejszych zagrożeń, jakie czyha na nas, gdy chcemy skorzystać z karty płatniczej, jest zeskanowanie naszej karty w bankomacie. Proceder ten polega na tym, iż przestępcy umieszczają na bankomacie — we wlocie karty i na klawiaturze identyczne nakładki. Kiedy wkładamy kartę do bankomatu, jest ona magnetycznie skanowana, a wpisując kod na klawiaturze, przestępcy znają kod pin do karty. Następnie na podstawie tych danych mogą wykonać duplikat karty i użyć jej np. za granicą. Często też przy tego typu przestępstwach na bankomacie montowana jest miniaturowa kamera, która robi zdjęcia karty, a co za tym idzie zdjęcia numeru, kodu bezpieczeństwa i daty ważności. Numery te mogą posłużyć do wyczyszczenia naszego konta np. internetowo.
Jak zatem chronić się przed tego typu zagrożeniem? Z pewnością korzystając z bankomatu, powinniśmy dokładnie sprawdzić go przed użyciem. Musimy zwrócić uwagę, czy wszystkie elementy wyglądają naturalnie i są dobrze dopasowane. Poluzowane, odstające lub nienaturalne elementy powinny wzbudzić naszą czujność, warto sprawdzić, czy w okolicy bankomatu nie znajdują się dziwne przedmioty, elementy itp. Kolejną wskazówką jest używanie jedynie tych bankomatów, które znajdują się w ścisłych centrach, galeriach handlowych, placówkach banków itp. W takich miejscach istnieje dużo mniejsze ryzyko zmodyfikowania bankomatu niż np. w miejscu odludnym po zmroku, kiedy bankomat stoi wiele godzin niezauważany. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy, powinniśmy zgłosić je do banku, do którego należy dany bankomat.
Fotografowanie karty płatniczej i danych.
Kolejnym zagrożeniem, które znane jest już nam po części, jest sfotografowanie karty płatniczej. Działania te przestępcy mogą wykonywać nie tylko w obrębie bankomatu, instalując kamerkę, ale praktycznie wszędzie tam, gdzie płaci się kartami np. w sklepach przy kasach itp. Niezależnie od sposobu podglądania danych, jeśli wpadną one w ręce przestępców, możemy zostać okradzeni ze wszystkich naszych pieniędzy. Aby uniknąć takiej sytuacji, możemy skutecznie uniemożliwić poznanie danych naszej karty płatniczej przestępcom. Możemy zrobić to np. zamazując kod bezpieczeństwa, lub naklejając na niego kawałek taśmy. Jeśli nie chcemy ingerować w kartę, powinniśmy wyciągać ją z portfela w taki sposób, aby jedynie jedna strona była widoczna, a drugą kierować cały czas w dół. Skutecznie uniemożliwi to zrobienie zdjęcia ukrytą kamerą czy podpatrzenie danych. Płacąc kartą, warto również cały czas trzymać kartę w jednym miejscu, zasłaniając jej dane i wyciągać ją przed samą transakcją.
Płacenie kartami na fałszywych stronach w sieci.
Zagrożeniem, które staje się coraz popularniejsze i coraz częstsze jest płacenie kartami płatniczymi w internecie. Jest to miejsce, w którym możemy stracić nasze oszczędności i zostać okradzeni. Przestępcy stosują różne metody, a my powinniśmy wiedzieć, czego mamy się obawiać i na co zwracać szczególną uwagę. Z pewnością nie powinniśmy podawać danych karty w celu dokonania płatności na stronach, które nie mają zielonej kłódeczki po lewej stronie adresu www. Jest to szyfrowanie i certyfikaty, które świadczą o bezpieczeństwie połączenia oraz o tym, że strona należy do danej osoby czy firmy. Nazwa certyfikatu po kliknięciu w zieloną kłódkę, powinna być taka sama jak na strony. Bardzo często przestępcy przy sprzedażach na OLX i innych portalach wysyłają link do dokonania płatności. Nigdy nie powinniśmy jednak rozliczać się w taki sposób. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest finalizowanie transakcji na stronach typu Allegro czy Ebay. Jeśli chcemy robić zakupy, również powinniśmy wybierać jedynie najbardziej znane i największe sklepy, unikając tych małych, nowych czy anonimowych. W sieci przestępcy mogą tworzyć fałszywe sklepy czy witryny w celu wyłudzenia danych.
Pilnuj karty płatniczej!
Jedną z ważniejszych porad, jakie można udzielić przy temacie bezpieczeństwa płatności kartami płatniczymi, jest to, aby zawsze mieć swoją kartę przy sobie. W wielu miejscach możemy jeszcze być poproszeni o przekazanie karty np. w hotelu czy restauracji w celu dokonania płatności. Zawsze należy stanowczo poprosić o przyniesienie terminala lub o możliwość udania się do niego osobiście. Nigdy nie wiemy, czy osoba, której przekazujemy naszą kartę, nie zeskanuje jej i nie zczyta danych — na co potrzeba jedynie kilka sekund. Obecnie nie powinniśmy mieć problemu z samodzielnym płaceniem kartą, a jeśli jest to nie możliwe, jest to poważny sygnał ostrzegawczy. Przekazanie karty nawet do ręki recepcjoniście w hotelu, który ma terminal pod ladą, może skończyć się dla nas nieprzyjemną sytuacją, dlatego zawsze powinniśmy samodzielnie dokonywać płatności.
Wodzisław Jankowski
Tagi artykułu
Komentarze artykułu
0Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii
Brak artykułów