
Mruczenie - czy to tylko oznaka zadowolenia kota?
Jeśli zapytalibyśmy ludzi, co oznacza mruczenie u kotów, to większość odpowiedziałaby, że szczęście i ogólne zadowolenie zwierzaka. Czy to jest prawda? W dużej mierze tak! Faktycznie, kot mruczy, gdy jest szczęśliwy i czuje się dobrze. Jednakże nie za każdym razem może to oznaczać to samo. Koty mruczą również w innych sytuacjach swojego życia i warto byłoby się dowiedzieć, jakie to momenty i jak je rozpoznać.
Czym jest mruczenie?
Ciekawy jest fakt, że to niesamowite zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego zrobić tak jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota osiąga wartości między 25 a 150 Hz. Kociaki umieją mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu oraz wydechu, z otwartym czy też zamkniętym pyszczkiem.
Jak kot mruczy?
Zjawisko mruczenia jest na pewno warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz utraty tchu? Wielu naukowców starało się odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy badacze twierdzą, że za dźwięk mruczenia odpowiedzialne są mięśnie krtaniowe, drudzy twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.
Czy mruczenie kota, to wyłącznie oznaka szczęścia?
Mruczenie ma działanie uspakajające – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią doskonale uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby zasygnalizować, że jest w pobliżu i je uspokoić. Mimo że w większości przypadków mruczenie u kota oznacza wesołość i zadowolenie, to jednak mogą również to robić w celu ograniczenia stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Mruczenie kota może przybierać różne tonacje. W inny sposób będzie mruczeć kot, któremu coś dolega, który jest zestresowany, głodny a jeszcze inaczej kot, który jest szczęśliwy.
Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:
- zadowolenie, komfort,
- zdenerwowanie, stres,
- uspakajanie,
- kojenie bólu,
- komunikacja między człowiekiem,
- myślenie o jedzeniu,
- więź pomiędzy kociętami a matką,
- ulga,
- powrót do zdrowia.
Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:
Mruczenie wywołuje wibracje całego jego ciała. Drgania wywołują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to rozwój kości. Ta ciekawa teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kota, może dowodzić, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na podobnej zasadzie co trening wibracyjny wykorzystywany przez lekarzy i fizjoterapeutów u sportowców. Aby wzmocnić strukturę kości i mięśni, organizm człowieka poddawany jest wibracjom o częstotliwości 15 do 60 herców.
Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!
Jaki wpływ na człowieka ma kot w domu? Otóż bardzo duży! Wpływa pozytywnie na stan umysłu. Mruczenie naszego pupila wprawia nas w stan odprężenia i dobrostanu. Pozwala nam szybciej zasnąć oraz obniża ciśnienie krwi, które powoduje spokojniejszą pracę serca. Korzystnie wpływa na kości, które jeśli są uszkodzone, szybciej się zrastają. Powoduje mniejsze ryzyko alergii u dzieci, które mieszkają z kotem na co dzień.
Grażyna Zalewska
Tagi artykułu
Komentarze artykułu
0Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii
Brak artykułów