Kręcisz pierwszy film dokumentalny? O tym musisz pamiętać!

Kręcisz pierwszy film dokumentalny? O tym musisz pamiętać!

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Ważną częścią kinematografii są filmy dokumentalne. Pozwalają one na przedstawienie historii w ciekawy, ale przede wszystkim własny sposób. Jeśli jest jest ona interesująca, to widzowie zapamiętają ją na długie lata. Gatunek ten pozwala na obserwację oraz zapisów wielu różnych sytuacji oraz postępowania.

Marzy Ci się zrobienie własnego filmu dokumentalnego, lecz nie jesteś pewny, jak to dobrze zrobić? W tym artykule znajdziesz cenne sposoby.

Plan w filmie jest decydujący!  

Na początku najlepiej wszystko wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić również nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz mocno trzymać się planu, ale wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz w filmie, to podstawa

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tzw. lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią, jeżeli chodzi o długość filmu, ujęcia lub muzykę.

Jeżeli masz już scenariusz, to połowę pracy masz za sobą! Sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, jeśli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami historii. Jest to nieco trudniejsze, ale do zrobienia :)

Sprzęt, którym nagrasz pierwszy film

Do nagrania filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie wymagało dużej dynamiki – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy przytoczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, istotne jest żeby opanować jej obsługę, jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do rejestracji dźwięku – istotne jest, aby nie zbierał przypadkowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw na pewno przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeśli masz dostęp do specjalistycznych programów to świetnie, natomiast jeżeli tego dostępu nie masz, to w Internecie znajdziesz dużo darmowych opcji.

Ujęcia w filmie są niezbędne

Dowolność ujęć, to z pewnością element, który charakteryzuje film dokumentalny. Jako reżyser masz znaczący wpływ na to, w jakim klimacie powstanie film oraz jakiej jakości będą zdjęcia. Wykorzystanie drona, ujęcia z ręki lub ze statywu - wszystko to można wykorzystać i zestawić razem! Ważne jest, żeby mieć pewien plan na film lub pomysł. 

Zanim zaczniesz kręcić swój pierwszy film, pamiętaj - kręć tyle, ile potrzebujesz! "Overshooting", to pojęcie, które oznacza "nagrywanie za wiele". W tym gatunku śmiało możesz mieć więcej materiału niż mniej.

Autor artykułu
Krzysztof Brzeziński
Oceń artykuł
Tagi artykułu
film dokumentalny scenariusz montaż wideo overshooting
Komentarze artykułu
1
Jakub Kozak

Chętnie bym się pobawił w reżysera, tylko niestety brakuje mi czasu i nie mam odpowiedniego sprzętu.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jakie są najciekawsze lektury szkolne?
  • Data dodania:
  • 4.00
  • 0
Po czym poznasz dobry film kryminalny?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii
Po czym poznasz dobry film kryminalny?
Data dodania: