Jakie są najciekawsze lektury szkolne?

Jakie są najciekawsze lektury szkolne?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
4.00

Na początku roku szkolnego nauczyciele języka polskiego zapoznają uczniów z obowiązującą listą lektur. Nie budzi to niestety wielkiego zainteresowania i entuzjazmu uczniów. Czytanie lektur wielu z nich traktuje jako przykry obowiązek i stara się go unikać, jak tylko może. Często z powodu trudnego języka, którym są napisane lub pozbawionej sensacji fabuły. Często też młodzi ludzie nie chcą czytać książek z lenistwa, gdyż czytanie jest pewnego rodzaju wysiłkiem intelektualnym, który można zastąpić ekranizacją bądź krótkim streszczeniem. Ale lektury warto czytać i przedstawiamy na to dowody.

Polecane książki dla klas I-III szkoły podstawowej

Cudowna, napisana ze sporą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, prezentująca jego postać i zamiłowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to ogromna przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To świetny sposób na zapoznanie się z życiem i twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych znanych wierszy dla najmłodszych.

Detektyw Pozytywka – czy warto go przeczytać?

Można się bardzo zdziwić, że tak kapitalnie napisana historia jest szkolną lekturą. To niezmiernie istotne, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki rodzimych autorów, które są atrakcyjne oraz zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dopasowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostzregawczości i logicznego myślenia.

Kanon lektur dla szkoły podstawowej – przykładowe tytuły

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie opowieść o Lampo, włoskim psie, który jeździł koleją. Co ciekawe, książka powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń. Jest to wzruszająca przypowieść o przyjaźni, wierności oraz zaangażowaniu, a także o tęsknocie oraz wyjątkowej więzi, która może połączyć człowieka oraz jego psa.

Poleca książki przygodowe dla nastolatków

Kolejny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednak idealnie jest przedstawiony świat trzynastolatków. Roboty oraz inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwikłania, a nawet pierwsze, nieśmiałe sympatie – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym książka się spodoba mamy dobre wieści: to tylko pierwsza z wielu części opowieści o tej trójce!

Najlepsze lektury dla wyższych klas w szkole podstawowej

Przygody Mikołajka, młodego francuskiego chłopca, oraz jego szkolnych kolegów, które da się z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, czy też zabrać tę książkę na wakacje. Sporo wyśmienitego humoru oraz interesujących przygód, uzupełnione przykładami, jak dzieci interpretują świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych oraz starszych. Z całą pewnością jest to lektura, którą czyta się z radością.

Dlaczego warto przeczytać Balladynę Juliusza Słowackiego?

Może nie jest to trafny wybór na osobliwą lekturę szkolną, ale wystarczy spojrzeć z trochę innej perspektywy, aby okazało się, że jest to pasjonująca książka! Wyobraźmy  sobie współczesną rywalizację Balladyny i Aliny o Kirkora – film na podstawie takiej historii byłby wciągającą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet pomimo wyrzutów sumienia nadal postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale konflikty bohaterów i postacie mogłyby równie dobrze być ukazane w stylu greckiej tragedii. Plusem jest forma dramatu, dzięki której czyta się go szybko.

Stowarzyszenie umarłych poetów – lektury szkolne dla klas VII-VIII

Jest to niezwykle wciągająca i poruszająca historia studentów o młodych umysłach, które dopiero się kształtują i jaki wpływ na nie może mieć odpowiednia edukacja. Niebanalny i pełen pasji nauczyciel wskrzesza wraz z grupą studentów Stowarzyszenie Umarłych Poetów, tajną organizację, która istniała za jego szkolnych czasów. Jej ideologia jest bardzo prosta, chwali radość i prostotę życia z jednoczesnym umiłowaniem poezji i odkrywaniem jej we wszystkim dookoła. Warto dodać, że książka powstała w oparciu o scenariusz głośnego filmu o tym samym tytule. Niewątpliwie ta książka powinna być obowiązkowa dla nauczycieli, nie tylko poezji angielskiej.

Autor artykułu
Krzysztof Brzeziński
Oceń artykuł
Tagi artykułu
lektury szkolne julian tuwim agnieszka frączek detektyw pozytywka grzegorz kosdepke roman pisarski rafał kosik balladyna juliusz słowacki
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Po czym poznasz dobry film kryminalny?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Jakie są najciekawsze lektury szkolne?
  • Data dodania:
  • 4.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii
Po czym poznasz dobry film kryminalny?
Data dodania:
Na początku roku szkolnego nauczyciele języka polskiego zapoznają uczniów z obowiązującą listą lektur. Nie budzi to niestety wielkiego zainteresowania i entuzjazmu uczniów. Czytanie lektur wielu z nich traktuje jako przykry obowiązek i stara się go unikać, jak tylko może. Często z powodu trudnego języka, którym są napisane lub pozbawionej sensacji fabuły. Często też młodzi ludzie nie chcą czytać książek z lenistwa, gdyż czytanie jest pewnego rodzaju wysiłkiem intelektualnym, który można zastąpić ekranizacją bądź krótkim streszczeniem. Ale lektury warto czytać i przedstawiamy na to dowody.Polecane książki dla klas I-III szkoły podstawowejCudowna, napisana ze sporą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, prezentująca jego postać i zamiłowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to ogromna przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To świetny sposób na zapoznanie się z życiem...