Jakie buty do biegania są najlepsze?

Jakie buty do biegania są najlepsze?

Data dodania:
Kategoria: Moda i uroda
Ocena
0.00

Nieważne, czy chcesz kupić buty do chodzenia po ulicy, czy specjalne, na przykład do biegania! W każdym z tych przypadków musisz się zastanowić nad aspektami, które są bardzo ważne podczas użytkowania. Powinieneś odpowiedzieć na kluczowe pytania, a później możesz dokonać wyboru. W dzisiejszym wydaniu zajmujemy się butami do biegania oraz odpowiadamy na najważniejsze kwestie, które pomogą Ci podjąć decyzję!

Które buty są dobre dla naszej stopy?

Przede wszystkim najważniejszym kryterium będzie odpowiedni dobór butów do naszej stopy.

Podstawowy podział stóp jest następujący: pronujące, supinujące i „zwykłe”.

  • Typ pronujący charakteryzuje się mocniejszym dociśnięciem stopy do środka. Oznacza to, że podbicie znajduje się nieco niżej, aniżeli w normalnej stopie oraz większa część podeszwy styka się z podłożem. Z tego powodu dla osób ze stopami pronującymi najlepszym rozwiązaniem będzie obuwie ze wsparciem dla wewnętrznej części stopy.
  • Typ supinujący jest przeciwieństwem pronującego. Podbicie jest troszkę wyższe i największy ciężar znajduje się na zewnętrznej części stopy. Z tego powodu podczas biegania na stopy działa większa siła, a przez to zwiększa się ryzyko doznania urazów. Wobec tego osoba, która ma supinujące stopy, powinna używać obuwia z dobrą amortyzacją.

Którą drogę wybierzemy — asfalt czy teren nierówny?

Przy wyborze butów, powinno się zwrócić uwagę na teren, po którym będziemy biegać. Jeżeli nasze treningi będą przeprowadzane na twardej powierzchni typu: asfalt, beton lub kostka brukowa, to powinniśmy nabyć obuwie z większą amortyzacją i stabilizacją wstrząsów. Jeśli natomiast chcemy biegać po leśnych ścieżkach, czy nierównym, grząskim terenie, to w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kupno obuwia z mocno wyprofilowaną podeszwą. Dzięki temu otrzymamy lepszą przyczepność na nierównym terenie.

Dostosuj buty do wagi biegacza!

To pytanie bardzo często zadawane jest w świecie biegaczy. Z reguły przyjmuje się, że im osoba trenująca jest cięższa, tym amortyzacja odgrywa większą rolę. Większy ciężar wywołuje silniejszy nacisk oraz siłę na stawy i mięśnie. Dlatego porządnie dobrane obuwie sportowe z odpowiednią amortyzacją, będzie świetnym buforem pomiędzy wagą a podłożem.

Zwróć uwagę na poziom amortyzacji w butach do biegania!

Waga biegacza jest ściśle skorelowana z amortyzacją butów. Amortyzacja w obuwiu to głównie ilość oraz gęstość pianki amortyzującej. Jeżeli będziesz ćwiczył w butach o mniejszej amortyzacji, błyskawicznie doprowadzisz do ich zużycia. Dzieje się tak dlatego, że pianki z biegiem czasu tracą swoją amortyzację oraz sprężystość, a przy większej wadze proces ten zajdzie szybciej niż w przypadku biegacza o mniejszej wadze.

Jaką rolę odgrywa intensywność wysiłku?

Podczas biegania nasze stawy są obciążone i mogą doznać kontuzji. Raczej tego nie chcemy! Wobec tego warto dłużej się zastanowić nad wyborem stosownych butów do biegania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na poziom amortyzacji w obuwiu, która dba o nasz komfort w trakcie treningu. Zatem jak dowiedzieć się, czy amortyzacja jest wystarczająca? Wystarczy przemyśleć częstość biegania, ilość kilometrów i dodać swoją wagę!

Autor artykułu
Roman Dąbrowski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
buty do biegania buty dla biegacza stopy pronujące stopy supinujące
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jakie buty do biegania są najlepsze?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii
Znajdź idealny plecak damski!
Data dodania:
Nieważne, czy chcesz kupić buty do chodzenia po ulicy, czy specjalne, na przykład do biegania! W każdym z tych przypadków musisz się zastanowić nad aspektami, które są bardzo ważne podczas użytkowania. Powinieneś odpowiedzieć na kluczowe pytania, a później możesz dokonać wyboru. W dzisiejszym wydaniu zajmujemy się butami do biegania oraz odpowiadamy na najważniejsze kwestie, które pomogą Ci podjąć decyzję!Które buty są dobre dla naszej stopy?Przede wszystkim najważniejszym kryterium będzie odpowiedni dobór butów do naszej stopy.Podstawowy podział stóp jest następujący: pronujące, supinujące i „zwykłe”. Typ pronujący charakteryzuje się mocniejszym dociśnięciem stopy do środka. Oznacza to, że podbicie znajduje się nieco niżej, aniżeli w normalnej stopie oraz większa część podeszwy styka się z podłożem. Z tego powodu dla osób ze stopami pronującymi najlepszym rozwiązaniem będzie obuwie ze wsparciem dla wewnętrznej części...