Dywan - jaki będzie najlepszy?

Dywan - jaki będzie najlepszy?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Prawie każdy z nas pamięta, jak modne były kiedyś dywany. W dzisiejszej rzeczywistości nie zawsze jest dla nich miejsce, jednak ciężko zaprzeczyć, że tworzą one niepowtarzalne dekoracje i nastrój wnętrz. Dobrze dobrany dywan może powiększyć optycznie pomieszczenie, ocieplić je lub ochłodzić. Warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych rzeczy, o których zaraz się dowiecie. Jak wybrać odpowiedni?

Jaki materiał wybrać, żeby dywan spełnił swoją funkcję?

To, z jakiego materiału powinien być kupowany przez nas dywan, zależy od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego albo sypialni, najbardziej pasować będzie dywan jedwabny lub jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Z tych względów idealnie sprawdzi się u alergików. Prócz tego wspaniale błyszczy, łatwo go sprzątać i ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wykonane z wełny.

Wełna jako materiał na dywan sprawdzi się kapitalnie w pomieszczeniach, po których często się chodzi. Jej zalety uwydatnią się w przedpokoju oraz pomieszczeniach, gdzie znajduje się ciężkie umeblowanie. Wełna jest sprężystym materiałem i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Niezwykle skutecznie izoluje i wpływa na regulację wilgotności. Dobrym miejscem na dywan z wełny będzie również pobliże łazienki bądź drzwi tarasowych.

Nie zaleca się wykorzystywania dywanów z materiałów syntetycznych w często uczęszczanych pomieszczeniach. Mogą one powodować uczulenie domowników oraz wydzielać zagrażające ludziom substancje.

Jaki rozmiar dywanu wybrać, żeby dobrze prezentował się w pomieszczeniu?

Wielkość dywanu umiejscowionego w pomieszczeniu ma wpływ na wizualny odbiór przestrzeni. Ogólna zasada mówi, ażeby zachować minimum 20 cm odstępu pomiędzy dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy wizualnie zmniejszał pokoju. Dywan może być umieszczony pod meblami. Jest on w tego typu sytuacji ochroną przed porysowaniem podłóg. Powinno się rozważyć kupno kilku mniejszych dywanów i położyć je w różnych miejscach pomieszczenia. Na przykład pod większymi meblami.

Jak wybrać kolor i kształt dywanu, żeby dobrze wyglądał?

Rozkład oraz forma dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej, jeżeli ma on kształt podobny do kształtu pokoju. Ułożony względem ścian winien być tak, aby nie rozdzielał pomieszczenia na dwie części. W pokoju o kształcie kwadratu najlepiej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można również pobawić się ustawianiem mebli i tym sposobem pozornie zmienić kształt. Wtedy wybrać da się dywan o podobnym obrysie.

Wybierając kolor dywanu warto zwrócić uwagę na całokształt. Oprócz tego, jakie kolory ścian i mebli znajdują się w pomieszczeniu, należy zastanowić się, czy zamierzamy chodzić po dywanie w butach, czy posiadamy zwierzęta, małe dzieci itp. Nasłonecznione pokoje świetnie uwydatnią jasne dywany i optycznie uwydatnią przestrzeń dzięki odbitemu światłu. Sierść zwierząt dobrze zamaskują dywany w podobnym do niej kolorze.

Autor artykułu
Wacław Mazurek
Oceń artykuł
Tagi artykułu
dywany dywany dla alergików dywany jedwabne dywany syntentyczne dywany wełniane
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Dywan - jaki będzie najlepszy?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii
Prawie każdy z nas pamięta, jak modne były kiedyś dywany. W dzisiejszej rzeczywistości nie zawsze jest dla nich miejsce, jednak ciężko zaprzeczyć, że tworzą one niepowtarzalne dekoracje i nastrój wnętrz. Dobrze dobrany dywan może powiększyć optycznie pomieszczenie, ocieplić je lub ochłodzić. Warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych rzeczy, o których zaraz się dowiecie. Jak wybrać odpowiedni?Jaki materiał wybrać, żeby dywan spełnił swoją funkcję?To, z jakiego materiału powinien być kupowany przez nas dywan, zależy od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego albo sypialni, najbardziej pasować będzie dywan jedwabny lub jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Z tych względów idealnie sprawdzi się u alergików. Prócz tego wspaniale błyszczy, łatwo go sprzątać i ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wykonane z wełny.Wełna jako materiał na dywan sprawdzi się kapitalnie w pomies...